Thomas Blachman og ægtefællen Julia Werup: Et liv i kærlighed og jazz

ks12

Thomas Blachman: Bag dommeren står digteren – Manden, myten og Julia Werup

De fleste kender ham som manden med for meget sort tøj og lige dele jazz i blodet og mening om alt mellem himmel og autotune. Thomas Blachman har været X Factor-dommer så mange gange, at han nærmest fortjener et sæsonkort til DR’s make-up-spejl og finale-pyntede garderobe. Men bag de kryptiske dommerudbrud og de semi-spirituelle vendinger gemmer sig en lidt anden historie: Historien om kærlighed, et jazzmøde og et helt usandsynligt poetisk bagland.

For jo – Thomas Blachman har en ægtefælle (eller i det mindste en forlovede), og nej, hun er hverken meddommer eller mikrobiolog. Hun er svensk. Hun er sanger. Hun er digter. Og hun hedder Julia Werup.

Mødet i natten – eller: sådan starter en jazzklubromantik

Hvis nogen fortalte dig, at Blachman mødte sin kæreste i Netto, ville du tro det? Præcis. Det gjorde han heller ikke. I stedet skete det i det eneste miljø, hvor to så sensible sjæle med hang til freeform og metaforer naturligt kunne kollidere – i skæret fra en københavnsk jazzklublampe. Til lyden af saxofon og med vin i glassene fandt den 24 år ældre X Factor-dommer melodien med den svenske kunstner Julia Werup.

De blev forlovede i 2018 – det samme år, hvor Blachman vaskede sin sort-rullekrave og endnu en gang skrev under på et nyt X Factor-år.

Kærlighed, børn og en lille smule Kanye energi

Siden er det blevet til to børn – Zac (født 2019) og Tora (2022). Det skal nævnes, at Julia Werup og Blachman har valgt at holde både graviditeter og børnenavne ude af breaking-bílledet (altså, bortset fra de gange, han postede billeder med digtlinjer på Instagram som navne-hint).

Og mens X Factor-kameraerne ruller videre, og Instagram varsler en ny “nuanceret tilgang til samtalen”, som han kalder det, har Julia og børnene flere gange været observeret i studiet under liveshows – komplet med høretelefoner og pædagogisk ro, hvor Blachman går fra dundertale til pædagogfar mellem reklameblokke.

I øvrigt: Kan børn egentlig finde ud af, at deres far er kendis-dommer? Zac er ikke synderligt imponeret – ifølge Blachman har han citeret sønnen for at sige, at “det job er ikke rigtigt”. Ærligt talt – rimeligt klartklarsynet for et barn på seks.

Fra poetindekadence til pleje af plastikkaktus

Julia Werup er ikke hvem som helst. Hun er sanger, digter og svensker. Hun debuterede lyrisk med digtsamlingen Ensomhedens rytme (eller, noget i den retning på svensk), og hendes musik har rørt mere end bare Blachmans retoriske sanser. Det er som om, at hun med sin kunst og sin ro får blødt en smule op på den ellers så stilrene mand, der engang disputerede pointen med realitymusik foran fem millioner seere.

Og ifølge interviews har de skabt et hverdagsliv med LP-samlinger, familie, yoga og plastikkaktusser på spisebordet – eller måske bare jazz og havregryn. Det er uklart. Men det fungerer.

Tidligere ægteskaber? Ja da

Lad os ikke male alt med nyforelskelsens pensel. Blachman har været gift før – faktisk to gange. Først med scenograf Viola Heyn-Johnsen (med hvem han har Henry og Ramona – i dag voksne teenagere), og senere med Sarah Louise Schackinger, som han blev skilt fra i 2017.

Men som manden selv engang har sagt i X Factor: “Det vigtige er ikke, hvor mange toner du rammer. Det er, hvem der lytter med.” Og lige nu er det altså Julia Werup, der lytter. Og støtter – både i kulisserne og hjemme i København.

Gift på papiret? Ikke endnu. Men i ånden? Tjah – hvis der er én, der tror på fri jazz over borgerlige ritualer, så er det nok Blachman.

Et bryllup i 2026?

Når X Factor 2026 begynder sin sædvanlige publikum-fri autotune-parade, og Blachman vanen tro siger noget, der kun giver mening efter tredje gennemlytning, er det måske med friske bryllupsplaner i baghovedet.

Der går nemlig rygter om mere privatliv, mere balance og måske – måske! – et lille poetisk bryllupscitat i næste års semifinale: “Mit hjerte er ikke et beat – det er et vers. Julia er rytmen.”

Eller, du ved, noget i den stil.

Om det bliver til bryllup, heavy jazz-familiealbum eller bare flere digtsamlinger og X Factor-hævn-comebacks, ved kun Blachman selv (og måske Julia). Men én ting er sikkert – der er mere end autotune og TV-auditions bag manden med dommertidens dybeste tanker.

Relaterede artikler

Amerikanske pandepager – morgenmad – dessert eller frokost

I amerikanske pandekager findes der ingen skønne, luftige foldninger. De amerikanske pandekager er helt enkle – tynde og sprøde. Derfor kan de både spises som et let mellemmåltid eller som dessert. Amerikanske pandekager er ofte serveret med sirup og is, men de kan også spises med frugt eller nutella. Der findes mange opskrifter på amerikanske […]

Hænd-badeværelse

Skønhedspleje til kvinder: få tips og tricks

Inden for skønhedspleje findes der alverdens måder, hvorpå du kan pleje din hud, hår eller negle. Det vigtigste er først og fremmest at finde en rutine, som giver mening for dig. Derudover er det vigtigt, at rutinen er sund forstået på den måde, at de produkter, de ender med at købe, skal passe til din […]

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Dette site anvender Akismet til at reducere spam. Læs om hvordan din kommentar bliver behandlet.

kob sertralin uden recept Dinapotek24 Odenseapotek